воскресенье, 12 марта 2017 г.

Масниця

                    Масниця у 2017

Масниця:


традиційне слов'янське, у тому числі й українське свято, що відзначається протягом тижня (іноді трьох днів) перед Великим постом. Початок нового циклу залицянь і любощів, пошуку пари, з метою продовження роду.

Початок олійних свят починалося заздалегідь, ще в М'ясопусну седмицю. У Батьківську суботу відбувалися і відбуваються ритуали, пов'язані з поминанням предків. На кладовища носилася ритуальна їжа (в першу чергу млинці, які роздавали бідним, дітям тощо).



Тиждень Масляної традиційно поділяють на дві частини – вузьку (з понеділка по середу) і широку (з четверга до неділі) Масляну.
Зустріч


У понеділок Масляної з ранку свекор разом зі свекрухою відправляли невістку на цей день до її батькам, а вже до кінця дня самі приходили до них. Невістка допомагала своїй матері по господарству і в приготуванні страв до приходу гостей. До цього часу вирішувалися всі організаційні питання, пов'язані з гуляннями: добудовувалися снігові містечка, розкочувалися гірки, влаштовувалися балагани, інші розважальні та розважальні пристосування. Пекли млинці. Діти скочувалися з крижаних гірок. Традиційно в цей день створювалося опудало Масляної. Для цього використовувалися солома, стара стара одяг. Його насаджували на кількість і возили по вулицях.
Другий день Масляної
Вівторок, який ще носить назву «заигриша», пов'язаний з шлюбними ритуалами. Це день оглядин наречених. Оскільки у Великий піст забороняється грати весілля, то цей день був останнім (після Святок), коли ще була можливість знайти собі шлюбну пару. А вже після закінчення Великого посту, на так звану Червону гірку, вже дозволялося справляти весілля.
У святах та розвагах у цей день активну роль грали молоді люди. З другого дня Масляної починалися і вуличні гуляння – народні театральні вистави скоморохів, катання на трійках і т. д.
Масляний середа
У цей день зять приходить до тещі в гості – «на млинці». Теща повинна була продемонструвати свою прихильність до чоловіка своєї дочки, так би мовити, «задобрити». В будинок запрошувалися й інші гості. На Масляну взагалі, але в цей день особливо,вважалося необхідним наїстися до відвалу. Обов'язково влаштовувалися і сімейні гуляння з щедрими частуваннями (в першу чергу млинцями), на площах, ринках встановлювалися намети, в яких можна було купити збитні – напої з води, прянощів і меду, випити гарячого чаю з медовими пряниками.
Весь тиждень Масляної повсюдно каталися з гірок. Діти каталися з самого початку, а дорослі приєднувалися до них десь з середи чи четверга. Кожен повинен був хоча б раз скотитися з гори. Катання супроводжувалося піснями, коли чекали своєї черги. Катання з гір мало особливий сенс для наших предків. Вважалося, що це збільшувало плодючість ґрунту і очікуваний урожай.
Широка Масляна
Четвер – початок широкої Масляної. Повсюдно виплескивались на вулиці і площі карнавальні ходи, всілякі свята, розважальні заходи, свята, такі як катання на конях, бенкети, кулачні бої, змагання, балагани, вулична торгівля. Центральним дійством було штурм і взяття сніжного містечка. Гуляння цього дня включали розведення багаття та стрибання через нього.
П'ятниця масляного тижня
П'ятниця — «тещині вечірки». У п'ятницю, на відміну від вівторка, вже теща завдавала візит до свого зятя, а клопоти, пов'язані з прийняттям гостей, лягали на дочку, дружину зятя. Це гостинність включало й інших родичів і друзів. І тепер вже зять повинен демонструвати прихильність до матері дружини і її родичам. Подружжя звали в гості батьків не тільки для пригощання, але і набратися досвіду у старших, отримати мудрі поради та корисні поради.
Суботній день
У суботу масляного тижня забави та розваги наростали як сніжний ком. Вдень цирки, театри, балагани, ресторани були переповнені. Увечері сім'ї скликали до себе додому в гості. Субота масляного тижня – зовичні посиденьки. Молоді дружини запрошували в гості сестер чоловіка (зовиць) та інших його родичів, тим самим, надаючи честь його родичів.
Проводи Масниці
У неділю масляні урочистості завершувались. Кульмінацією ритуалів було спалення опудала Масляної (іноді ще напередодні, в суботу), його похорон, розведення багать для забезпечення приходу тепла. Ритуали в деяких місцевостях могли носити вільний характер і бути своєрідною пародією на реальні похоронні процесії. Все це мало сенс прощання з зимою, знищення темряви і відновлення життєвих сил природи.


Рецепти: 


Млинці без начинки

Інгредієнти: 3 яйця, склянка борошна, півтори склянки молока, столова ложка соняшникової олії, 50 г розтопленого вершкового масла, чайна ложка цукру, сіль.
Просійте борошно з сіллю у велику миску і зробіть поглиблення. Влийте в нього яйця, трохи молока кімнатної температури і додайте цукор. Збийте яйця з молоком, поступово все більше і більше захоплюючи борошно і потроху додаючи молоко. Має вийти густе, як сметана, тісто. Збивайте, поки воно не стане однорідним. Влийте в тісто рослинне масло. Не припиняючи збивати, влийте залишок молока. Тепер тісто має нагадувати по консистенції нежирних вершків.
Нагрійте сковороду і змастіть її рослинною олією або шматочком сала. Тепер все готове, щоб смажити млинці!
Порада: Основний секрет в додаванні вершкового масла. Так млинці не будуть сохнути після викладання їх на тарілку і за рахунок цього на них будуть утворюватися маленькі апетитні дірочки.




Млинці з сиром

Інгредієнти: 200 грамів м’якого сиру, 2 яйця, 1 склянка молока, 1 склянка борошна, 3 ч. ложки цукру, 1 ч. ложка солі.
Збийте яйця з цукром, додайте протертий сир, влийте молоко, посоліть, добре все перемішайте. Невеликими порціями всипайте борошно, добре розмішуючи тісто. Смажте на олії, перевертаючи млинці. Подавайте зі згущеним молоком або варенням.



Заварні млинці

Інгредієнти: 2 склянки кефіру, 2 склянки борошна, 4 яйця, 2 склянки окропу, 3 ст. ложки олії, ½ ч. ложки соди, 1 ч. ложка солі,2 ст. ложки цукру.
Збовтайте яйця з цукром і сіллю. Дуже повільно, постійно мішаючи, влийте окріп. Яйця не згорнуться, якщо вливати маленькими порціями! Повинна утворитися піна. Влийте кефір, розмішайте. Додайте соду, невеликими порціями борошно, олію. Все добре вимішайте і дайте постояти 15 хвилин.
Сковороду змастіть олією і добре розігрійте. Змащувати сковороду більше не потрібно, тому що олія вже є в тісті.





Млинці дріжджові пишні

Інгредієнти: 800 мл молока, 3 яйця, 4 ст. л. цукру, ½ ч. ложки солі, 600 г борошна, 1 ½  ст.. л. сухих дріжджів, 100 мл олії, масло вершкове для змащування.
400 мл молока підігріваємо до стану парного. Розчиняємо в молоці дріжджі з цукром. Додаємо борошно, сіль, яйця і добре вимішуємо. Ставимо готову опару в тепле місце на 20 хв.
Через 20 хвилин ще 400мл молока доводимо до кипіння і повільно виливаємо в тісто, добре розмішуючи. В кінці додаємо в тісто приблизно 100 мл рослинного масла і розмішайте. Відразу випікаємо млинці на середньому вогні.
Виливаємо на сковороду тісто ополоником. Видно, як воно відразу починає підніматися і все покриватися дірочками. Готові млинці складаємо один на один і змащуємо вершковим маслом. Подаємо з медом або варенням.

                               
                                         


                                                        Млинці з маком

Інгредієнти: 3 яйця, 0,5 л молока, 1 ст. борошна, 2 ст. л рослинного масла, сіль, цукор за смаком. Для макової начинки: 250 г маку, 100 г цукру.
Яйця збити з борошном, поступово додаючи молоко. В кінці додаємо сіль, цукор і рослинну олію. Тісто має бути рідким, однорідним, без грудочок. Випікайте на сухій, добре прогрітій сковороді.
Перед приготуванням начинки мак варто замочити в окропі на 30-40 хвилин. Потім воду злити, мак трохи віджати і розтерти його в ступці, поступово додаючи цукор до отримання густої маси.
Макову начинку загорнути в млинці. Перед подачею млинці змастити вершковим маслом і трохи прогріти в духовці.









Смачного і веселої Масляної!

Комментариев нет:

Отправить комментарий